Magyar
RSS Magyar

2014. szeptember 19

Victor Ponta miniszterelnök kampányfogásnak nevezte RMDSZ autonómia-törvénytervezetét

Victor Ponta miniszterelnök nem ért egyet az RMDSZ által javasolt székelyföldi autonómia-törvénytervezettel és kampányfogásnak nevezte. „Azt hiszem, hogy ezt jól tudják a kezdeményezők is, akárcsaka többi pártok. Klaus Johannis, aki szinten egy kisebbség tagja, világosan kijelentette, hogy nem támogatja a törvénytervezetet. Véleméyem szerint kampánytéma, hiszen épp most, Kelemen Hunor választási kampányában mutatták be”, hangsúlyozta a miniszterelnök, hozzáfűzve: „A skót leckét mindenki elsajátította. Szerintem a koszovói helyzet további tapasztalat számunkra, amit még fel sem dolgozott Európa s máris kirobbant a Krim félszigeten a jól ismert helyzet.

A román államnak - amely tiszteletben tartja és védelmezi a területén élő kisebbségeket – kötelessége együttmüködési kapcsolatokat ápolnia a kisebbségi képviselőkkel. Igaz, hogy az RMDSZ a magyar kisebbség legitim képviselője, hiszen a szavazók többször már megszavazták, de nem haladhatunk egy olyan lejtőn, amely végül is széthúzáshoz vezet”. Mint megjegyezte, részleteiben nem látta az autonómia-törvénytervezetet. Székelyföld autonómia-tervezetét csütörtökön mutatta be Kelemen Hunor RMDSZ-elnök. A tervezet előirányozza a kétnyelvűség bevezetését és a térségbeli kisebbségi közösségek arányossági elv alapján történő képviseletét a különböző intézményekben, mint amilyen, például, a Táblabiróság. (RADOR HURÜGYNÖKSÉG – 09.19)

A pártok reagálása az autonómia-törvénytervezetre

A kormány– és ellenzéki pártok szerint Székelyföld autonómia-törvénytervezetének nincs esélye arra, hogy sikeres legyen, s úgy vélik, hogy bármilyen közigatási-területi módositás esetén tiszteletben kell tartani az ország alkotmányát. Alina Gorghiu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője szerint meg kell valósitani a regionalizálást, de ennek nem etnikai - amint ezt RMDSZ a területi autonómiára vonatkozó törvénytervezetében kéri -, hanem szociális és gazdasági meggondolásokra kell épülnie”. Bogdan Ciucă, a Konzervativ Párt (PC) képviselője úgy vélte, hogy bárki képviselhet bármit, de csakis az alkotmányos előirások keretei között, s mint leszögezte, hogy Románia tőrvényei tiszteletben tartják az etnikai kisebbségeket.

”A nemzeti kisebbségek támogatása szempontjából Románia élvonalban van Európa szintjén. Nem ellenzek egyetlen tervezetet sem mindaddig, amig az illető dokumentum valamennyi román állampolgárra utal”, hangsúlyozta Bogdan Ciucă. Liviu Dragnea szociáldemokrata ügyvezető elnök nemrég úgy nyilatkozott, hogy az autonómia-törvénytervezetnek nincs esélye arra, hogy sikeres legyen. Mircea Geoană szenátor, a maga részéről, azt kérte az EU-tól, hogy állitsa le „ezt a veszélyes választási játékot”. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 09.19)

Ponta visszavágott Băsescunak

„A román állam megteremti a körülményeket arra, hogy a magáncégek munkahelyeket hozzanak létre, ami azt jelenti, hogy az állam nem létesit közvetlenül munkahelyeket. Traian Băsescu államfő ezirányú támadása «helytelen»”, hangsúlyozta Victor Ponta miniszterelnök, aki úgy vélte, hogy Ioana Petrescu pénzügyminiszter „becsületünkre vált mindazon által, amit tanult és amit az országért akar tenni”, s nagyon világosan megfogalmazta, hogy nem a kormánynak kell munkahelyeket teremtenie”. Traian Băsescu államfő csütörtökön azt nyitlatkozta, hogy a kormánynak kötelező módon közbe kell lépnie a munkahelyek létrehozása érdekében és Ioana Petrescu ezirányú nyilatkozata „súlyos szakmai hozzá nem értésről tanuskodik”. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 09.19)

Nem lesz független Skócia

A skót referendum ihletődési forrás volt a katalánok számára, akik függetlenségre törekednek, azonban e népszavazás negativ eredménye nyomán módosulhat szavazási szándékuk. Madridban, Mariano Rajoy spanyol kormányfő reagálását videofelvétel révén sugározták. A Moncloa Palotában derülátóan fogadták a skót referendum eredményét. ”A skótok a legjobb megoldás mellett döntöttek valamennyiünk számára: saját részükre, de a többi brit állampolgár és Európa más állampolgárra nézve is. Mélységesen hiszek az európai integrációban. Meggyőződésem, hogy ez az út segitett bennünket, hogy áthidaljuk történelmünk tragédiáit és, hogy szembenézhessünk a jövő kihivásaival. Ahhoz, hogy sikeresek legyünk, mindenkire szükségünk van, s ezért örömmel nyugtázzuk, hogy Skócia továbbra is velünk lesz”, deklarálta Mariano Rajoy. Megtörténhet, hogy a spanyol kormány megbűnteti a katalán parlament döntését, amely pénteken fogadja el a népszavazásra vonatkozó regionális törvényt. A népszavazást valószinüleg november 9-én szervezik meg, amelyen Katalónia lakósainak két kérdésre kell válaszolnia: 1.”Támogatja-e Ön, hogy Katalónia állam legyen?”, Igen vagy nem 2. Amennyiben a válasz igen: „Támogatja Ön, hogy ez az állam független legyen?” (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 09.19)

Andrei Demeny



RADOR HIRÜGYNÖKSÉG - 19.09.2014 17:37