Magyar
RSS Magyar

2014. szeptember 15

A jövő oktatása és az oktatás jövője

Szeptember 15-én összesen 3,2 millió óvodás, álalános- és középiskolás számára kezdődött meg a 2014-2015-ös tanév. Victor Ponta miniszterelnök a Târgu Jiu-i Tudor Vladimirescu Nemzeti Kollégiumnál szervezett tanévnyitó ünnepségen vett részt. A miniszterelnök ez alkalommal mondott beszédében felhivást intézett a diákokhoz, szülőkhöz és tanárokhoz, amelyben azt a kérését fogalmazta meg, hogy legyenek megértéssel az iránt, hogy a 2014-es tanügyi rendszert módositani kell, azaz a jövő iskolájára kell gondolni. „Új tankönyvekre és tantervre lesz szükség”, mondotta a miniszterelnök, megemlitve a digitális tankönyvek fokozatos bevezetésének lehetőségét is. Másrészt, Klaus Johannis liberális pártelnök elégedetlenségének adott hangot a hiányos tankönyvellátás miatt. Ezzel szemben Victor Ponta kormányfő kijelentette, hogy e témát senkinek sem szabad kampánycélra felhasználnia. Remus Pricopie tanügyminiszter a román közszolgálati rádiónak megjegyezte, egyebek mellett, hogy az iskolai infrastruktúra az idén sokkal jobb, mint az előző években, mi több a nevelőtestület is szakmailag jól felkészült.

Románia és Izrael együttműködési megállapodást írt alá

Románia és Izrael együttműködési megállapodást írt alá az információ- és távközléstechológia terén. A dokumentumot Răzvan Alexandru Coţovelea, az információs társadalomért felelős miniszter és Gilad Erdan izraeli távközlésügyi miniszter parafálta, Tel Aviv-ben. Az IT&C terén ez az első hivatalos román-izraeli kormányközi egyezmény.

Spontán sztrájkba lépett a Tarom légitársaság pilótáinak egyrésze

Hétfő délelőtt spontán sztrájkba lépett a Tarom légitársaság pilótáinak egyrésze, s emiatt törölték a Bukarestből az ország több városába – Kolozsvárra, Nagybányára és Nagyváradra – induló járatot, mig a Tarom madridi és barcelonai járatai késve szálltak fel. A társaság képviselői szerint a pilóták általában a fizetések és ezen belül amiatt elégedetlenek, hogy a külföldi járatok pilóta-kollégáikhoz képest alacsonyabb bérezésbe részesülnek.

Az internet jelentősen befolyásolja a fogyasztók vásárlási döntését

Az internet egyre inkább befolyásolja a fogyasztók vásárlási döntését, derült ki a GfK piackutató intézet által végzett nemrégi felmérésből. Az elmúlt évhez képest az idén egyharmaddal volt nagyobb azon fogyasztók száma, akiknek vásárlási döntéseit befolyásolták az internetes információk. A tanulmány adatai a városi környezet lakosságának fogyasztói keresletére utal. A GfK a felmérést 15-45 év közötti, internet-használó, 1.000 városi személy megkérdezésével készitette. Az interjú alanyok több, mint kétharmada számára az internet csaknem nélkülözhetetlen a termékekkel kapcsolatos tájékozódás szempontjából. Tíz vásárló közül csaknem négy klasszikus üzletben tekinti meg az illető terméket, de végül is on-line-n rendeli meg. A tanulmány szerzői szerint az egyre növekvő internetigény az okostelefonok és számítógép-tabletták növekedésével magyarázható.

A Gazprom 10%-al csökkenti a Romániának szállitott földgázmennyiséget

Răzvan Nicolescu energiaügyi tárca nélküli miniszter bejelentette, hogy Oroszország magyarázat nélkül 10%-al csökkenti keddtől vasárnapig a Romániának szállitott földgáz mennyiségét. Mint hozzáfűzte: “Az orosz gázimport azonban elenyésző mennyiségű, nem érinti az ellátás biztonságát, akkor sem, ha teljesen leállítják a gázszállítást, és csak tavasszal indítják újra. Felkészültünk minden eshetőségre, és Románia lakossága akkor sem fog a hidegtől szenvedni, ha rendkívül kemény lesz a tél”. A minister reményének adott hangot, hogy erre nem kerül sor, s a földgázat és az energiát nem használják politikai fegyverként. Răzvan Nicolescu ugyanakkor közölte, hogy a bolgár, szerb és moldovai kollégájának már jelezte, hogy Románia legfeljebb nagyon kis mértékben tud majd szomszédainak segíteni, ha gondjaik lesznek a gázellátásban. “A román gázhálózatot a moldovaival összekötő Jászvásár-Ungheni vezeték egyelőre műszakilag sem alkalmas arra, hogy a moldovai gázszükséglet három százalékánál nagyobb mennyiségű földgázt szállítsanak rajta”, mondotta a miniszter, megjegyezve, hogy Romániának jelenleg 2,5 milliárd köbméternyi földgáztartaléka van a tározókban, amely 2,8 milliárdra növelhető a tartalékolási időszak végéig. A miniszter szerint ebben az időszakban Románia napi 16 millió köbméter földgázat használ, és ennek csaknem kétszeresét, 31 millió köbmétert termel. A kelet-közép-európai országok közül Románia függ a legkevésbé az orosz gáztól: eddig is évi szükséglete kevesebb mint negyedét importálta Oroszországból, de ennek egy jelentős részét saját termelésből is képes lenne pótolni, hőerőműveinek többsége pedig fűtőolajjal is üzemeltethető.

Az ellenzék a tanügyminiszter lemondását követeli

Az ellenzék Remus Pricopie tanügyminiszter lemondását és a tanügyi rendszert gyökeresen módositó 49. számú sürgösségi kormányrendelet hatálytalanítását követeli. A Keresztény-Liberális Szövetség (ACL) a tanügy jelenlegi helyzete miatt kedden egyszerű bizalmatlansági indiványt terjeszt be a Képviselőházhoz. „ACL szerint minősithetetlen a Szociáldemokrata Párt (PSD) viszonyulása a tanügyhöz. A PSD felboritotta a román oktatás értékrendszerét”, mondotta hétfői sajtőértekezletén Raluca Turcan, a Demokrata Liberális Párt (PDL) alelnöke. Az ACL a bizalmatlansági inditványban az alábbiakat követeli: a román tanügy korrekt finanszirozását, a román iskola reális decentralizálását és politikai mentesitését, a három érettségi vizsgaidőszakról és az egyetemek keretén belül működő kollégiumokról való lemondást, az egyetemek rangsorolását és finanszirozását minőségi és akadémiai teljesitmény szempontja szerint, a 49/2014 sz. kormányrendelet hatálytalanitását és Remus Pricopie tanügyminiszter lemondását.



RADOR HIRÜGYNÖKSÉG - 15.09.2014 18:26