Románia kikerült a 2.000 óta legsúlyosabbnak vélt recesszióból és rátért a stabil és megalapozott gazdasági növekedésre, miután 3,9%-al nőtt a román bruttó össztermék (GDP), nyilatkozta Victor Ponta miniszterelnök, a két és félévi kormányzás mérlegének ismertetésekor. „Elérkezett a megfelelő pillanat, amikor Románia megengedheti magának és vállalhatja a vállalkozók által fizetett társadalombiztositási járulék (CAS) 5%-al való csökkentését, új munkahelyek létrehozása érdekében”, hangsúlyozta a miniszterelnök, hozzáfűzve, hogy a CAS csökkentése fenntartható intézkedés. Az intézkedés október 1-től való hatályba helyezésének alátámasztására a kormányfő 12 érvet hozott fel. Mint mondotta, Románia kikerült a 2.000 óta legsúlyosabbnak vélt recesszióból és rátért a stabil gazdasági növekedésre, az ipar fellendült – e téren több kiigazitó intézkedések lépett életbe a bérek és a nyugdijak javitására - és a gazdasági adatok arról tanuskodnak, hogy Románia azon országok közé tartozik, ahova a külföldi befektetők bizalommal jöhetnek. „A közvetlen külföldi beruházások 2013 óta fokozatosan növekdtek, ami azt jelenti, hogy a befektetők bizalommal és érdeklődéssel fordulnak Romániához”, jegyezte meg a kormányfő.
Az EU megszigoritja az Oroszországgal szembeni szankciókat
Az Európai Unió újabb oroszellenes szankciókat ültet gyakorlatba és ez alkalommal kiszélesiti a szankciók kritériumait és jogi alapját. Az EU a bűntetőintézkedéseket nemcsak újabb magánszemélyekre, de ezúttal első izben jogi személyekre, vagyis cégekre is kiterjeszti, azokra amelyek támogatták a moszkvai hatóságok ama döntését, amely a Krim félsziget Oroszországhoz való csatolásához és Kelet-Ukrajna destabilizálásához vezetett. Az EU a szeparatista csoportosulásoktól azt kérte, hogy korlátlanul és azonnal tegyék lehetővé Ukrajna keleti régiójába való belépést - ama övezetbe, ahol a múlt héten lezúhant egy maláj utasszálitó repulőgép – és biztositsák a repülőgép lezuhanásának teljes és átlátszó nemzetközi kivizsgálását. Másrészt, az Európai Tanács ismételten kérte Oroszországtól, hogy éljen a szeparatistákra gyakorolt befolyásával és késztesse őket az erőszakos cselekedetekről való lemondásra, valamint az ukrán határon felsorakoztatott csapataik kivonására. Titus Corlăţean román külügyminiszter brüsszeli sajtóértekezletén üdvözölte az oroszellenes szankciók megszigoritásával kacsolatosan az EU szintjén kialakult konszenzust.
Az EU „elismeri Izrael önvédelméhez való jogát”
Mahmúd Abbasz, a Palesztin Hatóság elnöke köré csoportosult, Ciszjordániát ellenörző Fatah hivei bejelnetették, hogy támogatják a Hamasz palesztin iszlamista mozgalom gázai tűzszüneti kérését. A kezdeményezést az Izrael és a Hamasz között folyó tárgyalásokban közvetitő szerepet betöltő Egyiptom elutasitotta, kijelentve, hogy nem ért egyet a terorrista csoportosulás követelésével. Eközben az Európai Unió határozottan elitélte az Izrael elleni palesztin rakétatámadásokat, a békés állampolgárok pajzsként való használatát és elismerte Izrael önvédelméhez való jogát. Az európai hivatalosságok a Hamasz demilitarizását kérték.
A romániai egészségügyi rendszer még mindig átmeneti időszakban van
A romániai egészségügyi rendszer és a lakósság egészségi állapota még mindig átmeneti időszakban van, nyilatkozta a román közszolgálati rádiónak Victor Olşavski, az Egészségügyi Világszervezet bukaresti irodájának vezetője. Az EU szintjén Romániában a legmagasabb a tuberkulózisban szenvedő betegek száma, a megbetegedések kockázati szintje és a krónikus betegségekben elpusztult személyek aránya.”Románia lakósságának egészségi állapota folyamatosan javul, de még mindig nem érte el az úgymond kielégitő szintet a többi uniós országokhoz képest”, fűzte hozzá Victor Olşavski.
A Tarom román légitársaság felfüggesztette tel-avivi járatait
A tel-avivi nemzetközi repülőtér közelében történt rakétatámadás után és az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség ajánlására a Tarom román- és több európai és amerikai légitársaság kedd estétől felfüggesztette tel-avivi járatait. Az izraeli szállitásügyi miniszter szerint, biztonsági szempontból, a Ben Gurion repülőtéren nem veszélyeztetett a repülőgépek felszállása, illetve leszállása.
Andrei Demeny