Magyar
RSS Magyar

2014. június 27

Kormányjavaslat szerint az elnökválasztások első fordulóját november 2-án, mig a második fordulót november 16-án szervezik meg

A kormány javaslata szerint az elnökválasztások első fordulóját november 2-án, mig a második fordulót november 16-án szervezik meg. A kormány ugyanakkor sürgösségi rendeletet fogadott el a román államelnök megválasztására hívatott 370/2004 számú törvény kiegészítésére és módosítására. A törvény egyik lényeges módositása abban áll, hogy a kormánynak a szavazás időpontját nem az urnákhoz járulás előtt 45 napon belül - amint ahogy ez mostanig volt -, hanem 60 napon belül kell kijelölnie, közölte az Állandó Választási Hatóság saját honlapján. Ugyanezen forrás szerint valószinüleg 45 napra növelik a választásokon induló jelöltek dossziéjainak benyújtási határidejét is, olyképpen, hogy a választási kapmány megkezdésekor jelöltségük véglegesitett legyen. Jelenleg a jelöltek választásokon való indulásukat a kampány megkezdésének időpontjáig kell bejegyezniük, ami azt jelenti, hogy jelöltségüket a választási kampány megkezdésétől számitva hat napon belül kell véglegesiteni. A másik módositás szerint felszámolják a speciális szavazókörzeteket, s ezzel párhúzamosan szabályozzák a szavazati jog gyakorlásának lehetőségét, azaz abban az esetben, ha a szavazás napján a szavazó nem tartózkodik lakhelyén (más községben, városban vagy municipiumban van), akkor annál a szavazókörzetben adja le voksát, melynek közelében ahol abban a pillanatban van. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 06.27)

Moldova Köztársaság, Grúzia és Ukrajnai aláirta a Társulási Egyezményt az EU-val

Molodva Köztársaság, Grúzia és Ukrajnai aláirta az Európai Unióval a Társulási és Szabadkereskedelmi Egyezményt. A megállapodás aláirási ceremóniájára valamennyi uniós állam- és kormányfő jelenletében került sor. Herman van Rompuy, az Európai Tanács, és José Manuel Barosso, az Európai Bizottság elnöke e mozzanatot történelmi jellegűnek minősitette, kijelentve, hogy e dokumentumok aláirása nem jelenti a végállamost e három ország uniós közeledésében. Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke is fontosnak nevezte e napot Európa számára, kihangsúlyozva, hogy e három országgal megkötött megállapodások nem lesznek semmilyen hatással Oroszországra. Az ET elnökének nyilatkozata olyan összefüggésben hangzott el, hogy a moszkvai hatóságok úgy fogalmaztak, hogy védelmi intézkedéseket hoznak, ha e megállapodások gondot okoznak az orosz gazdaságban. Brüsszel szerint Oroszország scak nyerni fog a szomszédos országok fejlődése, modernizálása nyomán. Az Európai Tanács nyári, belga összejövetelén, amely uniós állam- és kormányfők részvételével zajlott, Romániát Traian Băsescu allamfő képviselte. A megállapodások aláirása nyomán az EU három új társult országgal – Grúzia, Moldova Köztársaság és Ukrajna – gazdagodott. Dimitri Kourkoulasz, görög külügyminiszter-helyettes úgy értékelte, hogy Moldova Köztársaság “kúlcsfontosságú szereplő” az EU Keleti Parnerségében, pontosabban a kelet-európai stabilitás meghonositásban és a fellendülés előmozditásában. Iurie Leancă moldáv kormányfő megjegyezte a maga részéről, hogy a moldáv intézményeket felkészitette a társulási egyezmény hatékony alkalmazására, melynek megkötése véleménye szerint fontos szakasz országa uniós csatlakozása szempontjából. Ezzel szemben, Traian Băsescu államfő kijelentette, hogy Moldova Köztársaság nem lehet az EU tagja, amig nem rendezi problémáit az igazságszolgáltatás terén. Az EU-val megkötött társulási egyezmény megosztja a kisinyóvi politikai osztályt. Mikőzben úgy véli, hogz az európai inegráció a követendő út az ország számára, a baloldali ellenzéknek eltökélt szándéka – amennyiben hatalomra kerül – újtrafelvenni Oroszországgal a partnerségi kapcsolatot. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG - 06.27)

Călin Popescu Tăriceanu megpályázza az államelnöki tisztséget

A liberálisokhoz intézett üzenetében Călin Popescu Tăriceanu közölte, hogy új pártot hoz létre és indul a választásokon az államelnöki tisztség megpályázásáért. Ilyen összefüggésben aláirásgyűjtésbe kezd, hogy részt vehessen e megmérettetésben, fűzte hozzá a Nemzeti Liberális Párt (PNL) volt elnöke. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 06.27)

Napirenden a PNL új státusza

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetősége pénteken a párt Állandó Küldöttségében vitatta meg e politikai alakulat státuszát, melynek módositásait a délután folyamán kezdődő rendkivüli kongresszus szavazata alá bocsátják. A PNL rendkivüli kongresszusán elfogadandó új státusz hatálytalanitja a PNL Európai Liberálisok és Demokraták Szövetségéhez való tartozását és előirányozza a párt csatlakozását az Európai Néppárt EP képviselőcsoporthoz. Az új státusztervezet szerint az alelnökök száma 31-re növekszik és uninominális és nem listás szavazattal választják meg, mint mostanig. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 06.27)

Elutasította a fővárosi Ítélőtábla Traian Basescu államfő beadványát

Alaptalannak minősítette és elutasította a fővárosi Ítélőtábla Traian Basescu államfő beadványát, amelyben az Országos Diszkriminációellenes Tanácstól kapott büntetésének törlését kérte. Az államelnököt 600 lej pénzbírság megfizetésére kötelezte 2010-ben az Országos Diszkriminációellenes Tanács, miután azt állította, hogy számos nomád roma hagyományosan abból él, amit összelop. Az Ítélőtábla határozata nem jogerős, az államfő fellebbezhet. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 06.27)

Andrei Demeny



RADOR HIRÜGYNÖKSÉG - 27.06.2014 17:52