Magyar
RSS Magyar

2014. június 11

A román kormány tőzsdére viszi a legnagyobb áramszolgáltató többségi részvénycsomagját

A román kormány szerdán elfogadta az Electrica S. A. Bucuresti állami tulajdonban lévő áramszolgáltató privatizációs stratégiáját, amely szerint a részvények 51 százalékát tőzsdén értékesíti.A döntést Razvan Nicolescu, energiaügyekért felelős román tárca nélküli miniszter jelentette be a kabinet szerdai ülése után. Közölte, hogy az állam akkor hagyja jóvá a többségi részvénycsomag eladását, ha sikerül legkevesebb 435 millió euróért értékesíteni a csomagot. Egy részvény kikiáltási ára minimum 11 lej lesz, maximum 13,5 lej. A részvények nagy részét a bukaresti értéktőzsdén bocsátják ki. Nicolescu szerint ezzel a lépéssel a kormány támogatni akarja a román tőzsdepiacot, emellett az állami vállalat átláthatóságát és hatékonyságát is növeli. A miniszter hangsúlyozta, hogy az állami áramszolgáltató tekintélyes kintlevőségeinek nagy részét behajtották, hogy a vállalatot vonzóvá tegyék a befektetők számára. Nicolescu szerint ez a lépés bizonyítja, hogy a román kormány hajlandó folytatni a meghirdetett privatizációs programját, de nem minden áron, csak korrekt áron adják el az állami részesedést. Az 51 százalékos többségi részvénycsomag 85 százalékát intézményi befektetők vásárolhatják meg, a többi 15 százalékot egyéni befektetők. Ez utóbbiak részesedése legtöbb 22 százalékra nőhet, ha lesz megfelelő érdeklődés részükről az Electrica részvényei iránt - tette hozzá a miniszter.

Az első négy hónapban 8,1 százalékkal nőtt a román ipari termelés

Az első négy hónapban 8,1 százalékkal nőtt a román ipari termelés a tavalyi hasonló időszakhoz képest, ugyanakkor áprilisban 3 százalékkal csökkent az előző havihoz viszonyítva - közölte szerdán a román országos statisztikai intézet (INS). A naptárhatással kiigazított adat szerint a növekedés 9,5 százalék volt január-áprilisban éves szinten. A növekedés elsősorban a feldolgozóiparnak köszönhető, amelyben a termelés 9,6 százalékkal nőtt. Ugyanakkor a kitermelőipar és az energia előállítása, szolgáltatása 1,7 százalékkal, illetve 1 százalékkal csökkent. Ugyanakkor áprilisban az ipari termelés a nyers adatok szerint 3 százalékkal csökkent márciushoz képest, a naptárhatással kiigazított érték szerint 0,3 százalékos visszaesést jegyeztek. A csökkenés valamennyi ipari ágazatra jellemző volt. Éves szinten áprilisban az ipari termelés 2,6 százalékkal nőtt a tavalyi negyedik hónaphoz képest, a naptárhatással kiigazított érték szerint a bővülés 5,9 százalékos. Az ipar a GDP mintegy 30 százalékát adja. A román hatóságok az idén 2,2 százalékos gazdasági növekedésre számítanak.

Az RMDSZ ellenzi a Dan Diaconescu Néppárt (PPDD) kormányba emelését

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) ellenzi a Dan Diaconescu Néppárt (PP-DD) kormányba emelését - derült ki kedden Kelemen Hunor RMDSZ-elnök egy nyilatkozatából. A szövetség elnöke a román parlament folyosóján nyilatkozott erről újságíróknak, miután Victor Ponta szociáldemokrata miniszterelnök a PP-DD koalícióba való bevonásának szükségességéről beszélt. Kelemen Hunor kijelentette, hogy ez a lépés a kormánykoalíció megítélése szempontjából "katasztrófával" érne fel. Véleménye szerint a jelenlegi koalíciónak elegendő támogatottsága van a törvényhozásban, ezért nem indokolt a PP-DD-vel való koalícióra lépés. Hozzátette: a megyei önkormányzatokban a PSD szövetkezhet Dan Diaconescu pártjával, de ez nem teszi szükségessé, hogy együtt is kormányozzanak. Az RMDSZ elnöke szerint Victor Ponta a keddi találkozójukon nem akart alapos tárgyalásba bocsátkozni erről, ami szerinte azt jelenti, hogy a PPDD koalícióba való bevonása nem tartozik az aktuális kérdések közé. Kelemen Hunor szerint Victor Ponta azért sem kérte ki az RMDSZ véleményét, mert a szociáldemokratáknak a Diaconescu pártjával folytatott tárgyalásai többnyire a helyi önkormányzatokban való együttműködésről szólnak. A PP-DD a 2012-es parlamenti választásokon került be először a bukaresti törvényhozásba. Sikeres választási szereplését annak köszönheti, hogy Dan Diaconescu alapító elnök a bulvármédiában műsorvezetőként és üzletemberként népszerűséget szerzett.

Javította a Világbank Románia gazdasági növekedéssel kapcsolatos előrejelzését.

Javította a Világbank Románia gazdasági növekedéssel kapcsolatos előrejelzését. A román közszolgálati rádió szerint a pénzügyi intézmény globális gazdasági előrejelzésében 2 és fél százalékról 2,8 százalékra javította Románia idei GDP-növekedéssel kapcsolatos kilátásait. A Világbank elemzői a következő két évben is javítottak előrejelzésükön, 2015-ben 3,2 százalékos, míg 2016-ban 2,9 százalékos növekedést vetítenek előre. A Világbank jelentése szeint a régió szintjén elmondható: az infláció alacsony szintje megengedi a központi bankok számára, hogy gazdasági fellendülést és fogyasztásnövekedést segítő intézkedéseket hajtsanak végre.

Ukrajna ragaszkodik a piaci árképzéshez a gáztárgyalásoknál

Ukrajna ragaszkodik a piaci árképzéshez a gáztárgyalásoknál, az orosz-ukrán gázszállítási szerződés újratárgyalását akarja, és ezért nem fogadja el Oroszország árcsökkentési ajánlatát - jelentette ki szerda délelőtt Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök. Arszenyij Jacenyuk szerdán Kijevben arról tájékoztatta kabinetjét, hogy Ukrajna arra vár, hogy módosítsák a gázszállítási szerződést a Naftogaz ukrán és a Gazprom orosz gázipari cégek között, és Ukrajna követeli, hogy piaci alapon határozzák meg a gáz árát, ami számára kedvezőbb lenne. Oroszország szerdán fölvetette, hogy eltörölhetné a gázszállításokra kivetett orosz exportvámot, 1000 köbméterenként 100 dollárt, hogy így csökkenjen az ár. Ez gyakorlatilag a mostani 1000 köbméterenként kért 485 dolláros ár több mint ötödével való csökkentését jelentené, de Ukrajna nem fogadta el az ajánlatot. Ukrajna mostanra jelentős tartozást halmozott fel Oroszországgal szemben a gázszállítások elmaradt kifizetései miatt, de az ukrán kormány azt is egyértelművé tette, hogy a szerződés újratárgyalásáig az oroszoknak felesleges számítaniuk a tartozás kiegyenlítésére. A háromoldalú, EU-orosz-ukrán megbeszélések kedd hajnalig elhúzódtak Brüsszelben és szerda délután folytatódnak. Hétfőről keddre virradóra sikerült elérni, hogy nem szakadtak meg a tárgyalások, és a Gazprom a jövő hétfőig újabb haladékot adott Ukrajnának arra, hogy előre kifizesse a júniusra igényelt földgáz árát.

Andrei Demeny



RADOR HIRÜGYNÖKSÉG - 11.06.2014 18:46