Mint Victor Ponta miniszterelnök kijelentette a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Dan Diaconescu Néppárt (PP-DD) képviselői a következő napokban tovább tárgyalnak. Hangsúlyozta: A kormánykoalició többi pártjait is téjékoztatták erről de a megállapodás csakis a PSD és a PP-DD közöttjön létre. „A Konzervativ Pártnak (PC) és az Országos Szövetség Románia Haladásáélrt (UNPR) politikai alakulatnak nem kell átengednie egyetlen funkciót sem, s az RMDSZ-nek még annyira sem. E három párt továbbra is megörzi valamennyi funkcióit. Ha funkció-lemondásról lesz szó, akkor a PSD részéről mondunk le a PP-DD javára”, pontositott a miniszterelnök. Másrészt, Victor Ponta kormányfő a PSD székházában pártja europarlamenti tagjaival megvitatta a politikai stratégiát, amelyet a május 25-i választások utáni Európai Parlamentben kell előterjeszteniük, annál inkább, hogy a román és az olasz küldöttség együttműködési megállapodást irt alá. „E megállapodás nyomán a 47 európai parlamenti tag – román és olasz képviselők – az EP szociáldemokrata képviselőcsoportjának több, mint egynegyedét teszi ki”, mondotta Victor Ponta kormányfő. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 06.10)
A kormány szerint semmi nem írja elő a területi autonómia biztosítását
Először válaszolt a kormány a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) egyik petíciójára, és közölte: Romániát semmilyen nemzetközi egyezmény nem kötelezi arra, hogy etnikai alapon területi autonómiát, vagy kollektív jogokat biztosítson a nemzeti kisebbségeknek. kormánynak a Székely szabadság napján, ez év március 10-én Marosvásárhelyen elfogadott petícióra adott válaszát kedden tette közzé az SZNT illetékese az egyik közösségi portálon. „Romániára nem hárul semmilyen nemzetközi egyezményből származó kötelezettség, mely szerint etnikai alapú területi autonómiát kellene biztosítania, vagy bármilyen kollektív jogot a kisebbségeknek. A nemzetközi jog csupán a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek egyéni jogait szentesíti, amelyeket másokkal együtt is gyakorolni lehet” - áll a kormány közkapcsolatokért és kommunikációért felelős igazgatósága által kibocsátott dokumentumban. (RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 06.10)
A PDL felszólitotta a kormányt a Comarnic-Brassó autópálya megépitésének ügyében
A Demokrata Liberális Párt (PDL) felszólitotta Victor Ponta miniszterelnököt és Dan Sova nagyberuházásokért felelő tárca nélküli minisztert, hogy sürgösen ismertessék a Comarnic-Brassó autópályaszakasz megépitésével kapcsolatos tárgyalások stádiumát, hogy ne ismétlődjön meg a Bechtel-helyzet. Alexandru Nazare PDL-alelnök sajtóközleményében arra is felhivta a figyelmet, hogy a PDL az emlitett sztrádaszakasz kérdését előterjeszti a Nemzetközi Valautaalap küldöttségével sorra kerülő szerdai megbeszéléseken is. „Victor Ponta kormányfő vállalta, hogy e projekt nem folyásolja be a költségvetési deficitet, s a szerződést csak azután kötik meg, miután az Eurostat pozitivan véleményezi az autópályaszakasz épitését. Mi lesz a projekttel? Megengedhetetlen, hogy a versenytárgyalás révén meghirdetett projekt, melynek értékét kezdetben 1,2 miliárd euróra becsülték, most 600 millió euróba kerüljön és 58 kilóméter hosszú útszakasz helyett 53 kilóméternyi épüljön”, hangsúlyozta Nazare.(RADOR HIRÜGYNÖKSÉG – 06.10)
Leváltják a dekoncentrált szervek liberális vezetőit
A Szociál-Liberális Szövetség (USL) felbomlása után a területi szintű államigazgatási szervek keretében még mindig vezető funkcióba maradt liberális vezetőket – megyei tanácsok alelnökei, alpolgármesterek, igazgatók – leváltják, közölte Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvezető elnöke, megjegyezve, hogy „helytelen és hatékonytalan az hogy, liberális tagként bárki is birálja a kormányt, miközben továbbra is funkcióban van a Ponta-adminisztráció keretében”. (RADOR HIRÜGYNÜKSÉG – 06.10)
634,6 millió euróra nőtt a külkereskedelmi mérleg hiánya
Áprilisban 33,6 millió euróval, 634,6 millió euróra nőtt a román külkereskedelmi mérleg hiánya a tavalyi negyedik hónaphoz képest - közölte kedden a román országos statisztikai intézet. Lejben kifejezve a deficit 207,8 millió lejjel, 2,8 milliárd lejre nőtt tavaly áprilishoz viszonyítva. A behozatal valamivel gyorsabban nőtt a negyedik hónapban, hiszen 4,6 százalékkal gyorsult, míg a kivitel 4,1 százalékkal bővült. A január és április közötti időszakban a román kivitel értéke 76,1 milliárd lej (16,9 milliárd euró) volt, a behozatal elérte a 83,9 milliárd lejt (18,6 milliárd euró). A tavalyi első négy hónaphoz képest az export valamivel gyorsabban nőtt, mint az import. Január és április között az export 10,6 százalékkal nőtt lejben kifejezve (8,1 százalékkal euróban), az import 10,2 százalékkal bővült lejben (7,7 százalékkal euróban). Az első négy hónapban a román külkereskedelmi mérleg hiánya 7,8 milliárd lej (1,7 milliárd euró) volt, ami 493,7 millió lejjel (71,4 millió euróval) magasabb a tavalyi első négy hónapban jegyzett adathoz képest. (RADOR HIRÜGYNÜKSÉG – 06.10)
Andrei Demeny