A román kormány támogatja az Európai Bizottság javaslatát, amelyet az Európai Ügyészség létrehozásának irányában fogalmazott meg. A Bizottság által szorgalmazott új hatóság az uniós forrásokkal kapcsolatos bűncselekményeket vizsgálja majd, és lehetővé teszi a gyanúsítottak elleni vádemelést a nemzeti bíróságokon, tájékoztatott a kormány közleményében. Noha, az európai parlamenti tagok ez év márciusában jóváhagyták az Európai Ügyészség létrehozásáról szóló tanácsi rendeletre vonatkozó javaslatot, Valeriu Zgonea képviselőházi elnök negativ véleményezést küldött a bizottsághoz, amit azzal indokolt meg, hogy az új hatóság kihathat a nemzeti szervezetek szuverenitására. A rendelet értelmében, az Európai Ügyészség teljes függyetlenséget élvez majd a nemzeti kormányokkal és a közösségi intézetekkel szemben.
A PDL vezetősége részt vett az Európai Néppárt brüsszeli ülésén
A Demokrata-Liberális Párt (PDL) vezetősége szerdán részt vett az Európai Néppárt (EPP) brüsszeli ülésén, amelyen előterjesztette a romániai jobboldali pártok egyesülésére hivatott stratégiát, mutat rá a párt sajtóközleménye. Joseph Daul, az EPP elnöke biztositotta a demokrataliberális lidereket - Vasile Blagat és Cătălin Predoiut - afelöl, hogy ösztönzi és támogatja a Demokrata-Liberális Párt és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) fúzióját. Vasile Blaga PDL-elnök a maga részéről kijelentette, hogy a demokrata-liberálisok eltökélten és gyors ütemben cselekszenek a két párt mielőbbi egybeolvadásáért.
A Dan Diaconescu Néppárt remélhet egy miniszteri vagy egy államtitkári posztot
A Dan Diaconescu Néppárt (PP-DD) remélhet egy miniszteri vagy egy államtitkári posztot, mondotta Victor Ponta miniszterelnök, a tárgyalások szerdai fordulója után, amely a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a PP-DD között zajlottak egy együttműködési protokoll megkötése érdekében.Mint Victor Ponta hozzáfűzte, a megállapodást valószinüleg a jövő héten irják alá. "Az együttmükődési protokoll-ről részletesen még nem tárgyaltunk, mivel ezt megelőzően részünkről Liviu Dragnea ügyvezető elnöknek, illetve részükről a párt főtitkárának is elemeznie kell. Mint Simona Man, a PPD-DD elnöke elmondta, pártja mostanig semmilyen feltételt nem tűzött ki a szociáldemokratákkal való közreműködés terén."A megbeszélések folytatódnak, mostanig csak elvi tárgyalásaink voltak. Nem kell megfeledkeznünk arról, hogy Dan Diaconescu felhivást intézett valamennyi politikai párthoz a Băsescu-rendszer elleni szövetségre lépés érdekében. Az egyedüli politikai párt, amely pozitivan válaszolt a felhivásra - legalábbis mostanig - az a Szociáldemokrata Párt volt", hangsúlyozta Simona Man.
"Nem hidaltuk át teljesen a gazdasági válságot"
"Nem hidaltuk át teljesen a gazdasági válságot, noha a mutatók már második éve, hogy javulásról tanuskodnak", nyilatkozta Angela Filote, az Európai Bizottság romániai képviseletének vezetője, aki szerint most a legkedvezőbb a pillanat a közösségi szolidaritásról való meggyőződésnek."A válság teljes áthidalása még nem érződik állampolgári szinten. Valószinüleg még sok évnek kell eltelnie, amig az állampolgár ugyanolyan anyagi helyezetbe kerül, mint 2008 előtt", fűzte hozzá Angela Filote, aki részt vett az "Európa 2020 Romániában - Prioritások és Erőforrások" témakörű konferencián.
A román külügyminiszter nyilatkozatban üdvözölte a Trianoni békeszerződés évfordulóját
Titus Corlăţean román külügyminiszter nyilatkozatban üdvözölte szerdán a Trianoni békeszerződés 94-dik évfordulóját. "Ez a szerződés egyebek mellett az 1918 december elsején megvalósult Nagy Egyesülés (Erdély és a Román királyság) nemzetközi elismerését is jelentette (...) A trianoni szerződés nemcsak Erdélynek az anyaországhoz való visszatérését szentesítette, hanem az itt többségben élő románok polgári és politikai jogait is elismerte" - hangsúlyozta a román külügyminiszter a szaktárca honlapján közzétett közleményben. A dokumentum szerint elfogadhatatlan, hogy ma bárki át akarja írni a történelmet, vagy revizionista álláspontokat hangoztasson, különösen az ukrán válság körülményei között.
Nemzeti összetartozás napja - Az államfő meghivta munkaebédre a nemzetiségek képviselőit
Áder János köztársasági elnök levélben munkaebédre hivta meg a nemzetiségek képviselőit, amelyet június 17-án, a Sándor-palotában tartanak. A Köztársasági Elnöki Hivatal honlapján a nemzeti összetartozás napján közzétett dokumentumban Áder János igy fogalmazott: "Az erős nemzetek a 21. század közös Európájának is nélkülözhetetlen erőforrást jelentenek, a mai magyaroknak ezért fontos törekvésük, hogy erős nemzetként vehessenek részt Európa sorsának alakításában. A határokon túl élő honfitársak magyar állampolgárrá válásának lehetősége kiemelt szerepet játszik e törekvésünkben, miként a nemzeti kisebbségek parlamenti képviselete is fontos korszakhatárt jelez a nemzet egységének megteremtésében". Mint rámutatott: köztársasági elnökként legfontosabb alkotmányos kötelezettségeinek egyike a nemzet egységének képviselete. "Politikai nemzetünk sikeres jövője legalább annyira múlik a közös múlt bölcs megértésén, mint a lehetőségek józan felmérésén és okos kiaknázásán.A munkaebéd megfelelő keretet biztosít ahhoz, hogy közösen vitassuk meg azokat a kérdéseket, amelyek a nemzeti összetartozás megerősítése szempontjából fontosak", összegezte Áder János köztársasági elnök.
Rozalia Gănciulescu