Magyar
RSS Magyar

2014. május 8

A román szenátus elnöke ismételten megerősitette: Románia támogatja Moldova Köztársaságot

Călin Popescu Tăriceanu szenátusi elnök a Iurie Leancă moldáv miniszterelnökkel folytatott kisinyóvi megbeszélésén igéretet tett arra, hogy Románia támogatja Moldova Köztársaság erőfeszitéseit, amelyeket uniós integrációjáért, illetve a román-moldáv projektek érvényesitéséért tesz."Románia elsőként ratifikálja majd az EU és Moldova Köztársaság között parafált társulási egyezményt, bebizonyitva ezáltal is, hogy határozottan támogatja Moldova Köztársaságot", fűzte hozzá Călin Popescu Tăriceanu, megjegyezve, hogy a moldáv állapolgárok nagyrésze tudatos afelöl, hogy országuk EU-hoz való csatlakozása szavatolja a demokráciát és a jólétet. Iurie Leancă kormányfő kihangsúlyozta, hogy Moldova Köztársaság továbbra is számit Románia támogatására. Călin Popescu Tăriceanu találkozott a külpolitikai és európai integrációt szorgalmazó parlamenti bizottság elnökével is. Ana Guţu felvázolta egy közös információstruktúra létrehozásának szükségességét, "annál inkább, hogy egyre növekszik a romány nyelvű médiaintézmények száma".

A Nemzeti Liberális Párt bizalmatlansági indiványt nyújt be a kormány ellen

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) bizalmatlansági inditványt nyújt be a kormány adópolitikája ellen. Crin Antonescu liberális vezető kijelentette: "Május 13-án bizalmatlansági inditványt nyújtunk be. Ez irányban már megkezdtük a tárgyalásokat a más ellenzéki képviselőkkel és a PNL számit a Dan Diaconescu Nép Párt (DD-PP) és a Demokrata-Liberális Párt (PDL) támogatására". A PNL egyebek mellett felrója a kormánynak, hogy igéretéhez hiven nem csökkenti 5%-al a társadalombiztositási hozzájárulásokat. A liberálisok kezdeményezte bizalmatlansági inditvány célja: a kormány megbukása, hangsúlyozta Antonescu.

Megkezdte működését az Európai Tejpiaci Megfigyelőközpont

Európai Tejpiaci Megfigyelőközpont néven az EU szintjén új mechanizmust vezettek be a tejtermékek piacának megfigyelésére. Igy, a jövő év márciusától megszűntetik a kötelező tejkvótát. Az európai tejpiacon a kvótarendszer 30 éven át működött, s a cél a tej és tejtermékek szabályozása volt, mivel többlettermék esetében elég magasak voltak a tárolási költségek. Az Európai Tejpiaci Megfigyelőközpont célja, az átláthatóság növelése és pontosabb piaci adatok szolgáltatása, valamint a kereslet és a kinálat közti egyensúly fenntartása, illetve a gyártási költségek ellenörzése.

Környezetvédelmi együttműködést irtak alá a V4-ek

Két napos visegrádi tanácskozás után a Visegrádi Csoport - Magyarország, Szlovákia, Csehország, Lengyelország - valamint három délkelet-európai uniós tagország, nevezetesen Bulgária, Horvátország és Románia környezetvédelmi miniszterei, illetve miniszterhelyettesei környezetvédelmi együttműködést irtak alá. Az aláírást követő sajtótájékoztatón Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter kiemelte: hasznos és eredményes a V4 + 3 környezetvédelmi együttműködés, melyet folytatni kívánnak. "Az országok együtt alakították ki álláspontjaikat és együtt fognak fellépni", mondotta, hozzáfűzve:"Az EU levegőtisztaság-védelmi csomagjával kapcsolatban azért is szükséges a körültekintés, mert nem lenne szerencsés, ha emiatt foglalkoztatási, termelési képességet veszítenénk, s versenyképességi szempontból hátrányos helyzetbe kerülnénk”.

Rozalia Gănciulescu



RADOR HIRÜGYNÖKSÉG - 8.05.2014 19:53