Júliustól alkalmazzák az újrabefektetett jövedelmek adómentesitését, közölte Victor Ponta miniszterelnök az üzletemberekkel tartott találkozón. Az idevágó sürgösségi rendelettervezetet már nyilvánosságra hozták a pénzügyminisztérium honlapján. A kormány és Románia Fejlődését előmozditó Koalició képviselői megállapodást irtak alá, mely értelmében bármilyen adóügyi intézkedést a hatályba helyezés előtt megvitattják. Igy, havonta tartanak megbeszéléseket az üzleti szféra reprezentánsaival és minden fiskális intézkedést időben előkészitenek és megvitatnak. Victor Ponta szerint a tavaly elért jó gazdasági eredmények után adottak a lehetőségek arra, hogy Románia továbbra is ezen az úton haladjon, mi több, arra, hogy attraktiv legyen a külföldi beruházók számára. De mindezt a kormány egyedül nem tudja kivitelezni, hiszen a jó irányban való haladásért stabilitásra és előreláthatóságra van szükség, fűzte hozzá a miniszterelnök. “A koalicióval megkötött egyezmény éertelmében a mi kötelességünk az, hogy konzultáljunk az üzletemberekkel és hogy próbáljuk meg helyesen felmérni a kormány által alkalmazandó intézkedések hatását”, hansúlyozta Victor Ponta. Steven van Groningen, a Románia Fejldősét előmozditó Koalició elnöke rámutatott, a maga részéről, hogy egy versenyképesebb Románia kiépitése “mindannyiunk érdeke”. “Arra törekszünk, hogy versenyképesebb gazdaságot fejlesszünk ki. Ebből a szempontból nagyon fontos a nyitott és konstruktiv dialógus megvalósitása. Románia erőfeszitéseket tett a stabil makrogazdaság kiépitéséért, most pedig nagyon fontos, hogy a törvények szempontjából is egy stabil és belátható helyzetet teremtsünk”, hangsúlyozta Steven van Groningen. Megjegyzendő, hogy Románia Fejlődését előmozditó Koalició egy nyitott struktúra és az üzleti szféra 20 szervezetét tömöriti, köztük a Külföldi Befektetők Tanácsát és az Üzletemberek Egyesületét.
Romániának “elsősorban a tanügyi rendszert kellene finanszirozza”
Románia hét év alatt, az EU által rendelkezésére bocsátott 33 miliárd euróból 15 miliárdot hivott le, amelyet 8.800 új munkahely létrehozására, illetve ezer kilométer hosszú úttest megépitésére és felújjitására forditott. Romániának elsősorban a tanügyi rendszert kell finansziroznia, hangsúlyozták az Európai Unió bukaresti képviselete által Románia hét éves uniós csatlakozása alkalmából szervezett összejövetel részvevői. Angela Filote, a képviselet vezetője elmondta, hogy Románia ebben az időszakban a számára kiutalt 33 miliárd euróból 15 miliárd eurót hivott le. Filote vélemény szerint a román állampolgároknak nagyobb mértékben részt kell venniük különböző projektekben és túltenniük magukat a csatlakozás előtti magatartáson. “Ama tény, hogy az Európai Bizottság néha nyomást gyakorol Romániára, illetve közbelép és úgymond rendet teremt vagy törvényeket és szankciókat rendel el, arról tanuskodik, hogy egyéni szinten nem mindenki vállalta az európai állampolgár státust, mig állami szinten nem sajátitotta el a tagállami jogállást”, fogalmazott Angela Filote. Ugyanakkor a civil társadalom képviselőiből álló munkacsoport úgy vélte, hogy az országos fontosságú projekteknek a rugalmasabb oktatási rendszer kialakitására kell összpontositaniuk, szemelőtt tartva a polgári szellem fejlesztését, a felelősségtudat és kreativitás kialakitását, s mindezt igazitva a társadalmi és gazdasági igányekhez. További területek, melyek fejlesztésére Romániának összpontositania kell az a kutatás, infrastruktúra, mezőgazdaság és turizmus. Gabriel Onaca, az Európai alapokért felelős minisztérium államtitkára mgejegyezte, hogy a 2014-2020 közötti időszakra elkülönitett uniós pénzek felhasználási stratégája a befektetések hatékonyságának növelésére összpontosit.
A szerdai kormányülés
A szerdai kormányülésen Victor Ponta miniszterelnök közölte, hogy Románia a nemzetközi piacokról előnyös kamatok mellett jutott szükséges finanszirozási forrásokhoz, biztositva ezáltal az év végéig a finanszirozási szükségletet és megelőzve egyben az ukrajnai helyzet miatt esetleg bekövetkezendő politikai instabilitás okozta negativ következményeket. “Függetlenül az ukrán válságtól, hogy mi történik Ukrajknában, Románia szavatolta ez évre pénzügyi biztonságát, beleértve a nyugdijak és a bérek kifizetését”, hangsúlyozta Victor Ponta miniszterelnök. Másrészt, az egészségügy miniszter bejelentette, hogy az orvosi alapellátást meghatározó csomagot június 1-től helyezik hatályba. Liviu Dragnea miniszterelnök helyettes a maga részéről megjegyzte, hogy a kisinyóvi hatóságoktól várja a folyószámla közlését, amelyre a román kormány elküldheti azt a 20 millió euró összeget, amelyet a moldáv hatóságok az óvodák finanszirozására terveznek forditani.
A bukaresti amerikai nagykövetség ügyvivője Victor Ponta miniszterelnökkel folytatott megbeszéléseket
Duane Butcher, a bukaresti amerikai nagykövetség ügyvivője a kormány heti ülése előtt Victor Ponta miniszterelnökkel folytatott megbeszéléseket. A felek legutóbb mintegy három héttel ezelőtt találkoztak.
A román államvasútak teherszállitó részlegének szakszervezete tilatkozó akciót helyezett kilátásba
A román államvasútak teherszállitó részlegének (CFR Marfă) szakszervezeti tagjai közölték, hogy április 23-a után tiltakozó akcióba kezdenek, amennyiben addig nem irják alá az új kollektiv munkaszerződést. A szakszervezeti tagok jobb munkakörülmények biztositását, nagyobb fizetést és az utóbbi három évben megvont, ingyenes utazási kedvezményhez való jog újbóli megadását követelik. Ugyanakkor tiltakoznak az idénre tervezett elbocsátások ellen. A CFR Marfă vezetősége a nyártól kezdődően mintegy 2.300 alkalmazott elbocsátását tervezi.
Crin Antonescu szerint elfogadhatatlan az államfő és a kormányfő magatartása
A “Nana” parlamenti kivizsgáló bizottság körül zajló viták még inkább felfokozták a feszültséget Traian Băsescu államfő és Victor Ponta miniszterelnök között. Az utóbbi napokban mindketten vehemens nyilatkozatokkal ihlették meg egymást. Az ellenzékben lévő, liberális Crin Antonescu szerint az államfő és a kormányfő magatartása, viselkedése elfogadhatatlan. “Úgy gondolom, hogy Romániának semmi hibája abban, hogy mindenki ránk irányitja tekintetét azért, mert az államfő és a kormányfő egymást maffiózónak, korruptnak titulálják és börtönnel fenyegetőznek”, mondotta Crin Antonescu. Megjegyzendő, hogy Traian Băsescu nagyobbik lányának telekvásárlását vizsgáló parlamenti bizottság szerdán befejezi jelentését, amelyet utólag a két parlamenti kamara állandó büróinak is megküldenek. Másrészt, Traian Băsescu úgy véli, hogy a “Nana” bizottság Victor Ponta kormányfő kérésére alakult meg egy magán jellegű üzlet lebonyolitásának kivizsgálására, ami visszaélésnek nevezhető.
Andrei Demeny