Magyar
RSS Magyar

2014. március 27

KözvéleménykutatásBesszarábia és Románia esetleges egyesüléséről

A Román Tanulmányi és Strategia-Központ (CRSS) által a múlt hónapban végzett felmérés szerint Moldova Köztársaság lakósságának több, mint fele megvalósithatónak vélte a Romániával való egyesülést. A megkérdezettek mintegy 60%-a azt állitotta, hogy beszéli a román nyelvet. Gagauzia és Transzdnyeszter kivételével Moldova Köztársaság egész területén készitett közvéleménykutatás eredményeit Besszarábia és a Román Királyság 1918-as egyesülésének 96. évfordulója alkalmából hozták nyilvánosságra. A CRSS által készitett felmérés szerint a lakósság 54%-a úgy véli, hogy az egyesülés megvalóstható, mig 52%-a Besszarábia, Moldova Köztársaság és Románia újraegyesülését szorgalmazta, mig 32%-a ez ellen szólt. Ami Moldova Köztársaság Romániához való annektálásának előnyeit illeti, az interjú alanyok 41%- a az első helyen a szabad közlekedést emlitette meg az Európai Unió területén. A megkérdezettek mindössze 15%-a nem lát semmi előnyt az emlitett annektálásban.Visszatérve az egyesülés napjára, Titus Corlăţean külügyminiszter üzenetben köszöntötte a Prut folyó két partján: Romániában és Moldova Köztársaságban élő románokat. A román diplomácia vezetője szerint a "nagyszerű történelmi pillanat" évfordulóján Moldova Köztársaság ismét történelmi választás előtt áll: Moldova Európa része, és az ukrajnai válság is azt bizonyítja, hogy az ország számára az európai integráció a helyes út. Másrészt, a Prut mindkét partján, több, mint 40 városban tartanak ez alakommal konferenciákat, koncerteket, előadásokat könybemútatókat, illetve szerveznek kiállitásokat.

Az elmúlt esztendőben Moldova Köztársaság az EB számos kúlcsfontosságú ajánlatát teljesitette

Az elmúlt esztendőben Moldova Köztársaság az Európai Bizottság (EB) által tett több kúlcsfontosségú ajánlatát teljesitette, annak adacára, hogy a moldáv hatóságok az év első felében politkai válsággal szembesültek.Az Európai Bizottság csütörtökön nyilvánosságra hozta az Európai Unió szomszédsági politikájáról szóló intézkedés-csomagot, amely 16 országra vonatkozik, köztük Moldova Köztársaságra is. Az EB üdvözli Moldova Köztársaság által elért eredményeket, melyek közül külön megemlitette a Szabadkereskedelmi egyezmény vilniuszi aláirását. A bizottság kiemelte azt is, hogy az új moldáv kormány tavaly májusi megválasztása lehetővé tette a Kisinyóv és Brüsszel közötti dialógus felújitását. Az EB az eredmények fejezetébe sorolta a moldáv igazságszolgáltatás megreformálását, a korrupció hatékonyabb leküzdéséért és az emberi jogok tiszteletben tartásáért elfogadott törvénycsomagot.A transzdnyeszteri konfliktussal kapcsolatosan az EB megállapitotta a konkrét lépések hiányát a politikai megoldások felkutatásának irányában, annak ellenére, hogy a kisinyóvi hatóságok lehetővé tették a külföldi útlevelekkel rendelkező transzdnyeszteri állampolgárok szabad közlekedését Moldova Köztársaság területén.

A román nemzetvédelmi minsztérium évértékelő ülése

Traian Băsescu államfő felhivásban kérte a hadsereg felkészültségi és reagálási kapacitásának növelését. A román nemzetvédelmi minsztérium 2013-és évét értékelő ülésen az államfő kijelentette, hgy a jelenlegi regionális kontextusban növelni kell a védelmi költségvetést és azt ajánlotta, hogy az idei félévi költségvetés-kiigazitáskor utaljank ki több pénzt a hadseregnek. Mint rámutatott, Dél-Oszétia és Abházia 2008-as orosz elfoglalása után az idén Ukrajna következett, ezért minden politikusnak és katonai szakértőnek fel kell tennie a kérdést, hogy ezután „vajon mi vagy ki következik”.„Akár a Dnyeszteren túli szakadár terület, akár ez a terület és a Moldova Köztársaság vagy Ukrajna déli része lehet célpont. Ezeket a kérdéseket bárki felteheti, mert Oroszország kiszámíthatatlansága arra kényszerít, hogy különböző változatokat elemezzünk, akárcsak a reagálási lehetőségeket”, hangsúlyozta Traian Băsescu.

A Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács a közép-kelet-európai kommunista rendszer megbukásának 25. évfordulójára emlékezik

A Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) két napos konferencián emlékezik meg a közép-kelet-európai kommunista rendszer megbukásának 25. évfordulójára. A CNSAS e konferenciát főleg az 1989 december utáni időszakban a romániai kommunizmussal kapcsolatosan végzett kutatások eredményeinek szenteli. A CNSAS külön törvény alapján működik, amely lehetővé teszi, hogy a tanács kezelésében levő dokumentumokat az érdekeltek rendelkezésére bocsássák.

Rozalia Gănciulescu



RADOR HIRÜGYNÖKSÉG - 27.03.2014 18:36